Tenisky sa dnes vyskytujú hádam v každom šatníku. A nenosia sa už len na voľnočasové aktivity. Majú svoje pevné miesto v šatníku na takmer každú príležitosť. Tenisky sa búvajú k sukni, nohaviciam, k elegantnému kostýmu, k šortkám, k šatám jednoducho ku všetkému. Farebné pre každú typológiu. Boli vytvorené aj rôzne svadobné kolekcie. Tenisky sú vážna konkurencia lodičkám.

tenisky 3
https://www.reserved.com/sk/sk/zena

Pohodlie nadovšetko

Posledné desaťročie zaznamenalo obrovský posun ako sa tenisky nosia. Ich obúvanie nie je už na pracovisku ani pri formálnejších príležitostiach zakázané. Dokonca aj britskí experti na etiketu udelili súhlas a považujú tenisky za spoločensky prijateľné pre smart casual príležitosti.

Počas pandémie ich predaj ešte viac vzrástol, keďže obmedzenia prinútili ľudí uprednosťovať pohodlie.

Obuv je teraz najpredávanejšou kategóriou a tenisky k tomu výrazne prispeli.

tenisky 2
Reserved

Aký je pôvod tenisiek?

Najstaršiu športovú obuv vytvorila spoločnosť The Liverpool Rubber Company, ktorú založil John Boyd Dunlop v 30. rokoch 19. storočia. Dunlop bol inovátor, ktorý objavil, ako spojiť plátenné zvršky s gumenou podrážkou. Boli známe ako sandshoes a nosili ich viktoriáni na výletoch po pláži.

tenisky 8
https://www.kooky.sk/

Tenis to začal

Posledné desťročia 19. storočia sa priemyselný pokrok a spoločenské zmena spájali s rastúcim nadšením pre športové aktivity, mimoriadne o tenis na trávniku. To viedlo k potrebe vytvoriť špecializovanú obuv. Dunlop uviedol na trh svoj dnes už ikonický model Green Flash v roku 1929, tenisky ktoré mala na sebe tenisová legenda Fred Perry vo Wimbledone.

Medzi ďalšie významné športové topánky 20. storočia patrila Converse All Star určená na basketbal. Sú to však Adidas a Nike, ktoré formovali vývoj tenisiek od športu k štýlu.

tenisky 5
Reserved

Adidas a Nike kultúrny status

Spoločnosť bola založená Adi Dasslerom v Nemecku v roku 1924 ako „Gebrüder Dassler Schuhfabrik“, spoločnosť sa neskôr v roku 1949 premenovala na Adidas. Značka vytvorila prvé tenisky s kompletnou koženou podrážkou a ručne kovanými hrotmi, ktoré mala na sebe Jessie Owens na Olympijských hrách v Berlíne 1936.

Spoločnosť Nike bola vytvorená Billom Bowermanom a Philom Knightom v roku 1964 ako Blue Ribbon Sports a v roku 1971 sa stala Nike Inc.. Vzniklo bežecké šialenstvo, ktoré zasiahlo Ameriku. Prvým komerčným dizajnom Nike bol Cortez, odpružený na beh. Cortez nosil Tom Hanks vo Forest Gump, čím zabezpečil Nike kultúrny status.

tenisky 4
Reserved

Limitované edície

Rastúca prítomnosť „sneakheads“, ktorí zbierajú a obchodujú s teniskami, zabezpečila, že si udržali kultový status. Nike a Adidas bežne vydávajú limitované edície tenisiek spojených s celebritou, hip-hopovou hviezdou alebo športovcom.

Tieto tenisky majú maloobchodnú hodnotu od 190 do 240 USD (135 až 170 GBP) a predávajú sa za 1 695 až 6 118 USD. Lukratívny trh opätovného predaja tenisiek vytvoril nový kult nadšencov tenisiek, ktorí vďaka podnikateľskému duchu, vytvárajú značný rozruch spolu s osobným príjmom.

tenisky 7
https://www.primadonnacollection.sk/category/topanky/tenisky

Tenisky sa nosia nielen na športové aktivity. Vedia dodať šmrnc celkovému outfitu. Aj z nudnej kombinácie vedia urobiť štýlové kombo. Možností je veľa. Od kožených, vysokých, nízkych po plátené/látkové, zdobené, maľované varianty. Kto nemá tenisky, hádam neexistuje.