Existuje viac ako 50 odtieňov sivej. Má nespočetné množstvo podôb. Právom môže byť sivá označená ako jednou z najnáročnejších farieb, pretože existuje toľko verzií.

Ako vytvoriť sivú?

Sú dva spôsoby ako vytvoriť sivú.

Kombináciou čiernej a bielej (toto je najjednoduchší spôsob a je ľahké tieto dve farby zmiešať dohromady). 

Druhá možnosť je, kombinovaním množstva farieb, až kým nezískate sivú, alebo pridaním malého kúska farby k sivej, aby ste ju zbavili tej chladnej šedosti, ktorú vytvára čierna a biela.

Existuje viac ako 50 odtieňov sivej, nespočetné množstvo jej podôb. A preto môže byť sivá jednou z najnáročnejších farieb, pretože existuje toľko verzií.

Čo o vás prezrádza sivá farba?

Keď ju  nosíte v menšom a v strednom množstve a v správnom kontexte, môžete byť vnímaný ako pokojný a harmonický.

Ale ak jej nakombinujete priveľa alebo v nesprávnom kontexte, môže to byť vnímané ako nevýnimočné a nudné.

Svetlejšie sivé sú vnímané ako upokojujúcejšie a harmonickejšie. 

Tmavšie šedé sú konzervatívnejšie a vážnejšie.

Prečo môže byť ťažké kombinovať sivú?

Sivá môže byť kombinovaná s rôznymi farbami.

siva a farby

Zdá sa vám zložité kombinovať sivé veci vo vašom šatníku? Ak áno, nie ste sami.

Môže to byť ťažšie ako to na prvý pohľad vyzerá. Existuje totiž veľa sivých, ktoré majú rôzne základné farby.

Ako som už spomenula, sivá môže byť vyrobená zmiešaním čiernej a bielej alebo zmiešaním množstva farieb (rozpamätajte sa ako pri maľovaní obrázkov ako dieťa, voda pri umývaní štetca zošedla). 

Tie šedé odtiene, ktoré vznikli zmiešaním čiernej a bielej, sa nazývajú achromatické šedé – keďže im chýba farba, ich podtón je vždy chladný, keďže čierna aj biela sú chladné. 

Zatiaľ čo tie, ktoré sú vyrobené zmiešaním veľkého množstva farieb, sú chromatické (obsahujúce chroma alias farbu) sivé, a preto majú podtón. Od toho závisí aká je jej základná farba. Ak máte modro-sivú, bude chladná, zatiaľ čo žlto-zelená šedá bude mať teplý podtón.

Pozor na spájanie sivej so sivou. Teplé tóny so studenými môže byť nevydarená kombinácia. Vedieť ako na to, pomôže lepšie nakupovať.

50 odtienov sivej a
50 odtieňov sivej

Miešanie sivej spolu je rovnaké ako miešanie farieb  

Musíte nájsť sivé odtiene s rovnakým podtónom, aby spolu dobre fungovali. V ideálnom prípade, ak chcete zmiešať sivé farby, mali by mať rovnaký podtón/teplotu (teplý alebo studený) plus rovnakú verziu sivej – napríklad modrosivá, zelenosivá alebo hnedosivá atď.

Teplý podtón:   zelenosivý (kde prevláda žltá, vieme, že zelená vzniká zmiešaním žltej a modrej, ak prevláda modrá, ide skôr o studenú zelenú), žltosivý, hnedosivý

Studený podtón:   modrosivá, fialovosivá, achromatická sivá

Význam farebnej typológie platí aj pri výbere sivej.

Keď sa pozriete na obrázok nižšie, na ktorom je množstvo rôznych chromatických sivých – je oveľa jasnejšie, aké by mohli byť ich podtóny, pretože sú vedľa seba a vyzerajú oveľa farebnejšie. A je nad slnko jasnejšie, že je viac ako len 50 odtieňov sivej.

img 4974

Ak by ste však z tohto obrázka vybrali každú jednu sivú samostatne, vyzeralo by to viac sivo a menej farebne, najmä ak by ste vedľa nich umiestnili rôzne farby!

Takže tu je niekoľko príkladov sivej a ich farebný základ.

img 4975
Môžete vidieť, že v sivej farbe je náznak farby, ale nemusí to byť zrejmé (ak ju nemáte priloženú ako na tomto príklade), keď to nie je v kontexte s konkrétnou farbou.

img 4976
Tieto sivé farby vľavo vyzerajú celkom neutrálne, ale jedna je fialovošedá a druhá má červený základ.

img 4978
Oba majú žltý základ, ale jeden je viac žltooranžový a druhý jemne žltozelený. Žlto-oranžová šedá vyzerá viac do hnedosivá, pretože hnedá je tmavá verzia oranžovej (tiež červeno-oranžová a žlto-oranžová).

Dúfam, že teraz pochopíte, aké zložité môže byť miešať si sivé v outfitoch, pretože majú veľmi odlišné podtóny a základné farby, pričom mnohé z nich spolu neladia.

Nie ste si istí, ktorá je vaša najlepšia sivá? 

Rada vám poradím. Objednajte sa na individuálnu osobnú farebnú typológiu