Zľavy nemusia byť až tak výhodné. Nakupovanie v zľavách sa dá cielene plánovať. Zľavy by nemali meniť osobný štýl.

Zľavy vrcholia. Je to veľké lákadlo na nakupovanie. Ako im ale nepodľahnúť a nenakúpiť zbytočnosti len preto, že sa to oplatí alebo je to mimoriadne výhodné? Ako nakupovať v zľavách? Jednoducho stále sa treba držať toho čo skutočne potrebujeme, aby to tiež ladilo s tým čo už v šatníku máme, a tiež, aby sa nestalo, že budeme jeden kúsok nakúpený viackrát. Nemusíme mať rovnaké tričko sedemkrát v šatníku.

Sezónne zľavy aj tie výpredajové sú veľké lákadlo. Treba si ale treba uvedomiť či sa kupuje preto, že to treba alebo je to v zľave.

Základné tipy ako na zľavy

Pripravila som pre vás tri tipy ako vedieť nakupovať v zľavách, ušetriť a zbytočne si nepreplniť šatník vecami, ktoré sa síce oplatia, ale nebudete ich skoro vôbec nosiť. 

Je dôležité zamerať sa na to, čo skutočne potrebujem. Mať viac vecí v šatníku má svoj význam. Dlhšie vydržia, lebo sa častejšie striedajú. Samozrejme musia to byť zmysluplné kúsky, nejde len o množstvo, ale aby sa aj skutočne nosili a teda aj striedali. Viac vecí v šatníku, neznamená, že sa aj patrične využívajú. Jednoducho treba vedieť ako na to, aby to bola skutočne výhodná kúpa. 

Takže nakupovať v zľavách by sa nemalo len preto, že sa to oplatí, ale že to aj potrebujem alebo sa mi to hodí k ostatným kúskom v šatníku. 

Oblečenie sa totiž tiež opotrebúva aj čistením, jeho údržbou. Asi podľa správnosti by sme si každý deň mali obliecť čisté časti oblečenia. V prípade akejsi uniformy ako je oblek je to košeľa, spodné prádlo, ponožky. Navyše oblečenie, napríklad rifle, ak si ich dám celý týždeň, už na tretí deň to nebude pôsobiť esteticky. Budú vyzerať neforemne, vyťahane (v kolenách a sedacej časti určite), jednoducho nie príliš vkusne. No a to je ideálny čas ako si naplánovať nakupovanie v zľavách. Získať tak väčší sortiment v šatníku na každodenné striedanie. 

Za prvé, nakupovanie v zľavách sa dá naplánovať. 

Napríklad u detí. Deti rastú a prirodzene treba každú sezónu dokupovať nové veci, lebo rastú ako z vody. Toto je ideálna príležitosť ako ušetriť, prípadne nakúpiť širší sortiment. Tričká, nohavice, sukne, šaty sú základom detského šatníka. Treba ich aj viac, lebo deti sa vedia oveľa rýchlejšie a častejšie zašpiniť ako dospelý. Teda taký je štandard :). Zľavy sú ideálna príležitosť ako toho nakúpiť viac za menej. Navyše oni nemusia rešpektovať firemnú kultúru, lebo zatiaľ ju nemajú. Samozrejme ak nepočítam, že do školy/škôlky by mali chodiť čisté a nezanedbané.  

Za druhé, treba si uvedomiť, či šatník treba rozšíriť. 

Čo znamená, či je postačujúci, dosť rozsiahly, aby uspokojil možnosti podľa príležitostí. Je dobré ak sa pravidelne staráte o svoj šatník. Získate tak prehľad, čo v ňom chýba, prípadne čoho je veľa. Načo sa zamerať pri plánovanom nákupe.

Častokrát sa v šatníku vyskytne veľa vecí na jedno „kopyto“. Je dobré mať svoj štýl, ale tiež  rozmanitosť. To pomôže zvládnuť vedieť sa s radosťou nielen obliecť podľa príležitosti, ale aj podľa nálady. Môžete tak vyzerať vždy inak pri zachovaní vlastného štýlu. Napríklad ak má niekto rád minimalizmus, rozmanitosť znamená, že môže mať vo svojom šatníku rôzne strihy nohavíc, blúzok či šiat. Pokojne v čierno bielej kombinácií. Stačí sa len pohrať s výberom materiálov či potlačí.

Napríklad. Zľavy sú ideálne práve na dokúpenie tejto rozmanitosti, lebo sa to oplatí, lebo si môžem dovoliť nakúpiť viac za menej. Pestrosť znamená aj väčšiu spokojnosť. Večer alebo ráno si mám z čoho vybrať a nechodím len v tom istom. Aj nálady máme rôzne. Prečo sa k nim tiež nezladiť? Ak sa žena rozhodne, že dnes chce byť mimoriadne ženská či sexi, prečo v ňom nemať škálu dámskych šiat, z korých sa dá vybrať práve podľa toho ako sa cítime, nielen príležitosti.

Opäť zopakujem, nákup v zľavách je ideálna možnosť nakúpiť za menej. Ja len poradím. Neexperimentovať. Každá pestrosť či rozmanitosť musí totiž tiež ladiť s osobnosťou a jej krivkami. Len potom to bude dobrá a výhodná kúpa!

Za tretie, či chcem nakupovať len, že sa to oplatí alebo to skutočne potrebujem.

Nikdy by sme nemali nakupovať pretože sú zľavy. Skutočne ísť cielene. Niekedy sa ale môže stať, že si chcete kúpiť niečo pre radosť. Prečo nie? Ale nejísť do niečoho, čo vás nevystihuje. Budú zbytočne vyhodené peniaze. Nebudte to nosiť a akurát to v šatníku zavberie miesto. Ak chcete robiť nejakú zmenu v šatníku mali by ste ísť na to systematicky a skutočne vyradiť zbytočnosti, veci ktoré tam stoja a nenosíte, motivačné kúsky tiež posunúť skôr ďalej. 

Odporúčala by som hlavne pred zľavami urobiť takéto triedenie, aby ste vedeli čo by mohla byť zaujímavá kúpa, nielen výhodná. 

Nakupovanie v zľavách sa oplatí, ale len vtedy ak oblečenie budete aj nosiť. Vtedy to má zmysel, vtedy ušetríte, jednoducho vtedy je to výhodné. 

Pozývam vás do mojej členskej zóny, kde nájdete prémiové inšpiratívne a zaujímavé videá, tiež články, ktoré vám môžu pomôcť práve pri nakupovaní v zľavách okrem iného.