Perly sú kráľovnou všetkých kameňov. Perly vedia dokonale ozdobiť každú kombináciu oblečenia. A tiež zmeniť jeho štýl.

Ľudia si cenia perly už niekoľko tisíc rokov. Ale možno je tu niečo čo ešte o nich neviete.

Perly sú jediným drahokamom, ktorý pochádza zo živého tvora

Napriek tomu, že sú perly klasifikované ako drahokam, perly sa výrazne líšia od všetkých ostatných (vrátane zafírov, rubínov, smaragdov atď.), pretože sú to jediné drahokamy, ktoré pochádzajú zo živého tvora. Všetky ostatné drahé kamene sa tvoria v zemskej kôre, keď sa magma ochladzuje pod vysokým tlakom.

Prírodné perly sú jedným z najvzácnejších klenotov sveta.

Menej ako 1 z každých 10 000 divokých ustríc obsahuje perly. Keďže popularita týchto drahokamov na začiatku 20. storočia naďalej rástla, množstvo ustríc vo vodách oceánu bolo vážne vyčerpané nadmerným rybolovom. Napriek vzostupu pestovaných perál sa populácia divokých ustríc stále úplne nezotavila. Je pochopiteľné, prečo ľudia považujú prírodné perly za jeden z najvzácnejších šperkov na planéte. Čokoľvek z nich je skvelým a nadčasovým doplnkom, ktorý personalizuje štýl.

Prvú umelú okrúhlu perlu vytvoril Kokichi Mikimoto

Kokichi Mikimoto je považovaný za prvého človeka, ktorý vytvoril kultivovanú perlu. V roku 1878 začal metodicky testovať spôsoby, ako vyvinúť tieto drahokamy vo svojich vlastných záhonoch ustríc. Po takmer dvoch desaťročí pokusov a omylov sa mu to podarilo a v roku 1896 získal patent na kultivované perly.

To výrazne ovplyvnilo perlový priemysel. Mikimotov objav nielenže pomohol naplniť celosvetový dopyt po perlách udržateľnejším spôsobom, ale narušil aj trh s prírodnými perlami. Je to spôsobené tým, že ľudia sa začali rozhodovať pre tieto lacnejšie, okrúhlejšie perly. Mikomoto povedal, že jeho snom bolo „zdobiť krky všetkých žien na celom svete perlami“.

Mnohí by dnes tvrdili, že svoj cieľ splnil.

Odhaduje sa, že 99 % perál na dnešnom trhu je pestovaných

Keď Kokichi Mikimoto vytvoril prvú kultivovanú perlu, znamenalo to začiatok trendu, ktorý navždy zmení perlový priemysel. Dnes sú takmer všetky tieto šperky na trhu pestované, najmä preto, že takmer všetky prírodné perly už boli zozbierané. Dokonca aj na farme, kde sa o ne starajú a sú chránené, nie všetky mäkkýše vyprodukujú perlu. Ani potom nie sú všetky perly dostatočne kvalitné na to, aby sa dostali na trh.

perly nahrdelnik
perlový náhrdelník, STYLO by Bibiana Hallová

La Peregrina je všeobecne považovaná za najslávnejšiu perlu sveta

Le Peregrina (čo v španielčine znamená „neporovnateľné“) je perla v tvare hrušky s veľkosťou malého vajca. Často je považovaná za jednu z najznámejších a historických perál na svete, a to nielen vďaka svojmu jedinečnému tvaru a veľkosti. História tohto drahokamu trvá takmer 550 rokov.

Tento klenot bol v rukách rôznych kráľovských rodín vrátane kráľovnej Márie Terézie a Napoleona Bonaparte. Slávnej britsko-americkej herečke Elizabeth Taylor  bola perla venovaná ako darček na Valentína. Taylor potom poverila Cartiera, aby re-dizajn náhrdelníka doplnil o rubíny, diamanty a ďalšie perly. V roku 2011 bol náhrdelník predaný za neuveriteľných 11 miliónov dolárov na aukcii Christie’s v New Yorku.

Pozemok pre vlajkový obchod Cartier v New Yorku bol kúpený perlou

Francúzska dizajnérska veľmoc Cartier je spojená s perlami aj iným zaujímavým spôsobom. Keď sa manželka železničného magnáta zamilovala do jedného z Cartierových perlových náhrdelníkov, Pierre Cartier jej urobil mimoriadnu ponuku.

Prírodný perlový náhrdelník (v hodnote 1 milión dolárov) plus 100 dolárov za výmenu jej taliansko-renesančného domu na Piatej Avenue v New Yorku. Súhlasila a zvyšok je história. Cartier premenil kaštieľ na jeden z najluxusnejších maloobchodných zážitkov na svete. Dnes je Cartier’s Fifth Avenue Mansion najväčším obchodom spoločnosti na svete.

Najdrahšia perla na svete má hodnotu 100 miliónov dolárov

Najdrahšia perla na svete bola držaná pod posteľou ako talizman pre šťastie desať rokov, kým ju úradníci v roku 2016 objavili, keď vyhorel dom, v ktorom sa nachádzala. Rybár objavil perlu pri pobreží Filipín vo vnútri obrovskej mušle.

Prečo má táto perla hodnotu 100 miliónov dolárov?

Asi pre jej dĺžku 66 cm s hmotnosťou takmer 34 kilogramov je to najväčšia perla, o ktorej je známe, že existuje.

Július Caesar vytvoril zákon, ktorý dovoľoval nosiť perly iba aristokratom

V starovekých rímskych časoch sa verilo, že perly sú symbolom bohatstva a prestíže. Vlastniť perly znamenalo, že patríte k určitej spoločenskej triede. To vysvetľuje, prečo v roku 1 pred Kristom vytvoril slávny rímsky vládca Július Caesar zákon, ktorý zakazoval komukoľvek nižšej triedy nosiť nádherné šperky.

Kleopatra použila perly na výhru stávky

Podľa slávnej legendy chcela Kleopatra dokázať Markovi Anthonymu, že vie usporiadať najdrahšiu večeru v histórii. O Kleopatre bolo známe, že v tom čase vlastnila dve najväčšie perly na svete, ktoré nosila ako náušnice. Prikázala svojim sluhom, aby jej priniesli silný ocot a potom jednu z perál pustila do octu a rozpustila ju. Pokračovala v pití toho, čo možno nazvať najdrahším kokteilom na svete. Netreba samozrejme dodať, že stávku vyhrala egyptská kráľovná.

Najstaršia perla, aká bola kedy nájdená, je stará 7 500 rokov

Zatiaľ čo mnohí môžu byť prekvapení, keď sa dozvedia o význame perál v Rímskej ríši, perly boli významné ešte v hlbšej histórii. V roku 2012 francúzski vedci objavili niečo, čo sa považuje za najstaršiu perlu aká bola kedy nájdená. Bola umiestnená na hrobe v Spojených arabských emirátoch a dostala meno Umm al Quwain, aby niesla názov oblasti krajiny, v ktorej bola nájdená.

Vedci použili uhlíkové datovanie, aby určili, že perla má viac ako 7500 rokov. To prekonalo predchádzajúceho držiteľa rekordu v kategórii najstaršia perla, o viac ako 2500 rokov.

Štyri hlavné typy perál

Existujú štyri hlavné typy perál a líšia sa veľkosťou, tvarom, farbou a hodnotou. Sladkovodné perly sa pestujú hlavne v riekach a jazerách po celej Číne. Sú to najdostupnejšie perly, a preto sa predávajú za lákavú cenu.

Japonské perly Akoya sú rôzne druhy morských perál, ktoré sú pravdepodobne najznámejšie na svete. Chovajú sa v japonských a čínskych vodách a vyznačujú sa guľovitými tvarmi s krásnym leskom.

Tahitské perly – ďalší druh morských perál pestovaných na ostrovoch Francúzskej Polynézie. Napriek tomu, že sa niekedy označujú ako čierne perly, prichádzajú aj v krásnych odtieňoch šedej, modrej, zelenej a fialovej.

Juhomorské perly sú najväčšie zo všetkých perál a majú biele, krémové a zlaté odtiene. Možno ich nájsť vo vodách Austrálie a Filipín.

Existuje lexikón perlového náhrdelníka

Ako popularita perál neustále rástla, objavilo sa mnoho rôznych štýlov perlových náhrdelníkov. Výsledkom je, že ľudia vyvinuli jedinečný súbor slovných spojení, špeciálne pre veľkosť perlových náhrdelníkov. Existuje množstvo rôznych výrazov pre dĺžky náhrdelníkov, od najkratších po najdlhšie: Choker, Princess, Matinee, Opera a Rope.

Niektoré z najvplyvnejších žien sveta boli veľkými fanúšikmi perál

Už kráľovná Mária aj Kleopatra boli obdivovateľkami perál. Prvé dámy vrátane Michelle Obamovej a Jackie Kennedyovej sa pravidelne zdobili honosnými perlovými šperkami. V Anglicku bolo známe, že princezná Diana bola veľkým fanúšikom perál. Coco Chanel bola priekopníčkou módy a prispela k tomu, že perly boli populárne ako každodenné šperky. Hodia sa každej postave.

Preto si myslím, že sa parádne hodia na bežný deň s akoukoľvek kombináciou oblečenia.

perly na kazdy den
perly sa nosia od rána do večera, STYLO by Bibiana Hallová

Perly môžu mať rôzne tvary

Hoci ľudia veria, že všetky perly sú dokonale okrúhle a symetrické, jednoducho to nie je pravda. V skutočnosti prichádzajú v rade rôznych tvarov. Medzi najbežnejšie patria okrúhle, neokrúhle, padacie a barokové. Najpopulárnejšie sú nepochybne perly okrúhleho tvaru, ale vzhľadom na rozdielny rozpočet a vkus sú obdivované aj iné.

Perly majú rôzne tvary, STYLO by Bibiana Hallová

Vytvorenie perly trvá najmenej 6 mesiacov

Je to skoro ako s dieťaťom.  Vývoj každého druhu perly trvá určitý čas. Vo všetkých prípadoch však výroba perly trvá minimálne šesť mesiacov. Niekedy môže proces vývoja trvať až 24 mesiacov. Procedúra sa začína, keď farmár jemne implantuje do mäkkýša drobné jadro. Rast perly je ovplyvnený tým, ako dlho trvá zotavenie sa z implantácie. Keď sa tento proces skončí a mäkkýš sa úplne zotaví, perla začne rásť, pretože mäkkýš pokrýva jadro vrstvami perlete. Čínske sladkovodné perly môžu narásť až do 5 mm za rok, zatiaľ čo japonské perly Akoya len do 0,3 mm.

Perly sú jedným z oficiálnych narodenín mesiaca jún

Tí, ktorí sa narodili v júni, nemajú šťastie len preto, že mesiac má tri oficiálne kamene, ale najmä preto, že jedným z týchto drahých kameňov je perla. Moja dcéra sa má.

Podľa legendy sa verí, že júnový kameň symbolizuje čistotu, jasnosť a lojalitu. Vzhľadom na svoj symbolický význam a podmanivú krásu sú perly obzvlášť skvelým darčekom pre každého narodeného v tomto mesiaci.

Keď sa začnete ponárať do histórie perál, ľahšie pochopíte, prečo sú perly také jedinečné. Drahokam má nielen bohatú históriu, ktorá bola úzko spätá s mnohými starovekými kultúrami, ale aj dnes je jedným z najobľúbenejších šperkov. A súvisí aj s tradíciou.

A na záver veľmi dôležité, keď už perly vlastníte, noste ich. Potrebujú dotyk vašej pokožky, z ktorej čerpajú vlhkosť a tá ich vyživuje a dodáva im lesk…a ony vás odmenia svojou prítulnosťou, budete nádherné.

Perly svojou jednoduchosťou sú kľúčom k dokonalej elegancii.

Chcete poradiť aké by sa vám hodili?