Zelená pozitívne vplýva na mozgovú činnosť a zrak. Je farbou rastlinného života a krajiny. Pozitívne vplýva na vzťahy. Spája sa s pocitom byť prospešný a nápomocný.

Zelená nie je len jedna. Má rôzne odtiene. Môže byť teplá a studená. Tlmená a žiarivá. Jemná a výrazná. Stačí si len vybrať správny odtieň lichotiaci pleti podľa podtónu. Je dôležité, aby ten “priateľský” bol v blízkosti tváre. Ten nie ideálny môže byť zakomponovaný do oblečenia v spodnej časti postavy či v doplnkoch. Stačí si len vybrať ten svoj ?

Zelená má tiež svoju históriu. Každá farba má príbeh.

V stredoveku farba oblečenia označovala spoločenskú hodnosť a povolanie človeka. Červenú nosila šľachta, hnedú a sivú sedliaci. Zelenú nosili obchodníci, bankári a šľachta.
Počas tejto doby sa vyvinulo viac zelených pigmentov z prírodných materiálov, ako sú rastliny, ale farby vždy časom vybledli.

V roku 1775 švédsky chemik Carl Wilhelm Scheele vynašiel smrtiaci, jasne zelený odtieň vyrobený s toxickou chemikáliou, arzenitom. Volal sa Scheelova zelená a bol taký populárny, že do konca 19. storočia nahradil skoršie minerálne a rastlinné farbivá. Jeho vynález si však vyžiadal cenu. Scheelova zelená sa používala na papier, nástenné tapety, látky a dokonca aj detské hračky. Niektoré časopisy z 19. storočia obsahovali správy o deťoch, ktoré ochoreli v jasne zelených izbách a o dámach v zelených šatách, ktoré ochoreli z toxických výparov.
Ku konca 19. storočia nahradil Scheelovu zelenú podobný pigment s názvom Parížska zelená. Stále bol však vysoko toxický. Parížska zelená bola nakoniec v 60. rokoch 20. storočia zakázaná.
 
Chcete vedieť aká zelená pristane vám? Napíšte mi alebo si rovno rezervujte termín 🙂

 

 

{CAPTION}

{CAPTION}

{CAPTION}

{CAPTION}

Odoslané z iPhonu