Vzory môžu spolu ladiť na maximum. Môžu lahodiť oku a bude to štýlové a elegantné.

Ako na to?

Je to o ovládaní základných pravidiel a samozrejme o odvahe a chuti experimentovať. Prvé všeobecné pravidlo, ktoré platí že by sa mali spájať malé vzory s veľkými. Druhé pravidlo, výrazné s menej výraznými alebo farebné s neutrálnymi. Tretie pravidlo je oku lahodiaci farebný súlad.

Experimentujte

kombinovanie vzorov
Ako kombinovať vzory

Prečo nie?

Treba sa mať však na pozore, aby kombinovanie a experimentovanie so vzormi neskĺzlo do gýču. Môže to byť na škodu veci a dosiahne sa tak opačný efekt ako zaujímavé a netradičné ladenie.

Tiež nie každý to vie aj odnosiť, predať. Nestačí sa len inšpirovať v časopisoch. Musí sa to aj páčiť, vedieť si to na sebe predstaviť a dobre sa v tom cítiť. Vyskúšajte a potom choďte do sveta.

Typologické pravidlá stále platia

Netreba tiež zabúdať, že každý sme iný, jedinečný originál. Treba si tiež uvedomiť, že vzory a ich kombinovanie by sme mali zladiť aj s typologickými pravidlami.

kombinovanie vzorov2
kombinovanie vzorov

Napríklad ak potrebujeme rozšíriť ramená a skôr opticky zúžiť spodnú časť postavy, potom je vhodnejšie siahnuť po väčších vzoroch vo vrchnej časti oblečenia a po menších, ideálne na tmavšom podklade, v spodných kúskoch oblečenia.

Pozor ale, nie všetci sme rovnako vysoký! To treba zohľadniť tiež. Ak ide o nižšiu postavu, príliš veľké vzory by sa mali prenechať skôr vyšším postavám.

Treba tiež kombinovať podľa strihu, materiálu, aby to krivkám postavy prospelo. Nejde totiž len o samotný vzor, ale tiež aj ako ich kombinácia vynikne na postave. Nemali by ju skresľovať a deformovať.

Myslím si, že stojí za to vyskúšať kombinovanie vzorov. Keď sa to nebude páčiť alebo to bude priveľa, nemusíte si to obliecť. Za vyskúšanie nič nedáte a aj sa zabavíte a nové dozviete.

Ak by ste chceli poradiť ako na to, opýtajte sa ma , ale tiež si môžete pozrieť Dámsky klub na RTVS1, kde som pripravila pár inšpirácií.