MENU
logo-mini

Zdielajte

MOJE HODNOTENIE NA TOPKÁCH

Už raz som sa vyjadrila na Facebooku ako hodnotím, podľa čoho sa riadim. Samozrejme niekedy to musí byť komerčnejšie, lebo si to vyžaduje formát. Stajling som študovala v Miláne. Nehovorím to preto, že chcem ohúriť, ale chcem tým skôr povedať, že som sa priučila princípom módy. Nie je to o subjektivite a o tom čo sa mi páči. Móda má svoje pravidlá. Je to presne ako v matematike. Je daná rovnica na výpočet príkladu a inak sa k výsledku dopracovať nedá. Samozrejme je to často o tom nájsť ten správny vzorec, podľa ktorého sa riadiť a získať tak správny výsledok. A o tomto je aj móda. Nájsť tú správnu rovnicu. Každá postava môže byť dobre oblečená ak sa zvolí správny strih, farba, materiál, potlač, dĺžka, doplnky a samozrejme veľkosť. Potom je tu časť, keď to všetko treba ladiť s osobnosťou a príležitosťou. Ak sa zohľadnia všetky tieto faktory, bude to ten správny výsledok. Aj dáma s nejakým tým kilom navyše môže zatieniť modelku s takzvanými ideálnymi mierami.

Nikdy mi nejde o to, aby som niekoho urazila. Skôr chcem ukázať na nedostatky. A nepríde mi neslušné to pomenovať. Len tu sú ľudia zvyknutí, že to nie je príliš vhodné, že to vlastne uráža. Myslím, ale že  trochu sebakritiky by nazaškodilo. Lepšie povedané zamyslieť sa nad kritikou. Ako som už spomenula, podľa formátu to musí byť niekedy viac komerčnejšie, ale nie úražlivejšie. Na to si dávam veľký pozor aj na vulgarizmy. Zas na druhej strane si treba uvedomiť, že byť v médiách nie je len o chvále. A povedzme si na rovinu, kto robí hviezdy hviezdami.

Twinsky som zhodnotila negatívne nie preto, že mám s nimi osobne nejaký problém. Určite nie. Sú to milé mladé dámy. Nebudem ani nikoho kritizovať, či priberie alebo naopak rapídne schudne. Viem, že môže byť za tým rôzna etapa v živote, môže to byť choroba a ďaľšie iné faktory, ktoré to ovplynili/zariadili. Chcela som len povedať, že to že pribrali je ich vec. Správnym výberom oblečenia sa dá všeličo kamuflovať. Nie vždy je totiž estetické ukazovať nedokonalosti postavy. Silné ruky budú vyzerať krajšie aj štíhlejšie ak budú zahalené. Dá sa to aj rafinovane. Polozahalene. Pevnejšie stehná budú vyzerať štíhlejšie skôr ak budú oblečené do niečoho voľnejšieho, padavejšieho, menej priliehavého. Takto len opticky vyzerajú ešte väčšie. V móde ide aj o dosiahnutie akejsi symetrie. Preto by sa mala postava oblečením vyvažovať.

Eva Černá je dáma, ktorá by mala dámou ostať. Nesnažiť sa pasovať príliš do trendov a módnych vychytávok. Elegantnosť jej veľmi pristane. Ale môže sa to všetko zabiť nesprávnym farebným odtieňom. Farebná typológia bola vynájdená v Hollywoode, keď prišli farby do kinematografie. Farby doteraz zohrávajú dôležitú úlohu. Existujú takzvané priateľské a nepriateľské farby. Priateľské sú tie, ktoré splynú s farbou pokožky a tie nepriateľské akoby zostali napovrchu. To môže zvýrazňovať kruhy pod očami, vrásky, jednoducho pleť nebude pôsobiť sviežo a človek bude vyzerať choro, unavene jednoducho nepekne. Každý z nás má určitý farebný podtón pokožky. Nie každému pristane ten istý farebný odtieň. Niekto bude vyzerať v bordovej úžasne, niekomu to práve naopak ublíži, môže vyzerať staršie a menej príťažlivo. Je všeobecné definovanie farebnej typológie ako jar, leto, jeseň, zima. Vychádza sa z farby vlasov, pokožky, z farby dúhovky a farby obočia. Dajú sa zadefinovať rôzne kategórie ako napríklad sýta zima, stredná atď. Ale ani toto nie je detailné delenie. Je to veľmi individuálne. Niekto môže byť zimný typ, ale pristanú mu tiež určité farby z jesene. Každý sme jedinečný, oroginálny preto by mal byť volený aj jedinečný, individuálny a originálny prístup. V prvom rade sami k sebe. Preto sa môže stať aj  na prvý pohľad dokonalý  stajling nie práve najdokonalejším. A toto je prípad Evy Černej. Keby boli šaty viac dočervena bola by to oveľa lepšia voľba. Všetko ako také bolo skvele zladené, len bordová farba nie je pre ňu. Teda minimálne ak je k blízkosti jej tváre. V spodnej časti postavy je to v poriadku.

Týmto som chcela demonštrovať, že to nie je o tom, čo sa páči mne, nie je to nič subjektívne, ale vychádzam z princípov a pravidiel módy. V komerčnom formáte nie je príliš veľký priestor na odborné vysvetľovanie. A asi by to bolo od veci. Jednoducho tam sa to nehodí.

Preto chcem pravidelne prispievať a komentovať jednotlivé situácie tu mojom blogu. Dozviete sa tak viac o mne, mojom prístupe a prečo to tak je. Nikoho úražať určite nechcem!