Skip to content

Detaily môžu byť zárukou dobrého imidžu. Nepodliehajú trendom. Budú funkčné, nech bude „in“ čokoľvek. Experimentovanie môže byť strata času pri vytváraní dobrého, vhodného imidžu. 

Úspech dobrého vzhľadu je často práve o detailoch. Dokonalosť sa stáva vtedy dokonalosťou ak je všetko v rovnováhe. Môžu byť skvele zvolené šaty, ktoré lichotia postave, ale keď sú pokrčené, všetko sa pokazí. Malý detail, ale celkom dôležitý. Sú to možno maličkosti, na prvý pohľad mozno nepodstatné. Pozor, pripútajú pozornosť ale nevhodným spôsobom. A to asi nechcete. Všímajte si ako oblečenie vyzerá, keď ho vyberiete zo šatníka.

Oblečenie podľa detailov

Detaily vedia navyše urobiť zázrak. Opticky predĺžiť, keď treba, zoštíhliť, zbytočne nepridávať na objeme, pridať na objeme, prekryť prípadné nedostatky.  Často je to hra s čiarami, s farbami, či máme oblečenie zastrčné v nohaviciach alebo v sukni, či máme guľatý alebo Véčkový výstrih, či máme na sebe voľné oblečenie alebo kopírujúce postavu. Je dobré ovládať typologické pravidlá.  

Tip číslo 1

tipy,tipy a triky
dlhý top vs kratší a vzorové nohavice vs jednofarebné

Horizontálna línia vo všeobecnosti rozširuje. Nemusí to byť vyslovene čiara, môže to byť potlač v horizontálnej líni.  Zbytočne môže pridať na objeme. Samozrejme ak máte radi potlač všímajte si ako je pôsobí, ako je usporiadaná. Vybrať si skôr takú, ktorá je  vo vertikálnej línii. To naopak pomôže získať štíhlejší vzhľad. Dôležitý detail ak na tom záleží. Klasická kombinácii dvoch čistých farieb je istota. Výber vrchnej časti oblečenia môže rozhodnúť či sa uberie z dĺžky nôh alebo naopak sa opticky predĺžia. Topánky v telovej farbe sú tiež detail, ktorý môže opticky nohy predĺžiť. Ich farba ladí s farbou pokožky. Podľa toho či to potrebujeme. 

Tip číslo 2

tipy,tipy a triky
voľný top vs užší top

Treba si tiež uvedomiť, že detaily vedia pridávať na objeme. Čo v princípe nemusí byť zlé, ak to potrebujeme alebo chceme. Volány môžu byť dobrá voľba, ak má niekto malé prsia, či užšie ramená. V tomto prípade treba klásť dôraz ako sú volány usporiadané a kde sa nachádzajú. Môžu totiž pridávať objem aj kde nechceme a deformovať postavu. Hladký top môže byť lepšie riešnie. Porovnajte. Tiež môže byť rozhodujúce či je zastrčený do sukne zastrčený alebo nie. Zakasaný či kratší top  môže predĺžiť nohy a tvarovať pás/siluetu. Ak je bruško  vypuklé potom by som skôr volila skôr top zastrčený dovnútra a mierne povytiahnuť. Tak sa to dá rafinovane kamuflovať.

Tip číslo 3

tipy,tipy a triky
gladiátorky vs lodičky

Veľká potlač môže tiež pridávať na objeme. Ale ja len opäť zdôrazním, podľa toho čo potrebujeme. Niekto si želá skôr skracovať ako predlžovať. Podľa toho si volím význam detailov. Ak potrebujem alebo chcem otpicky zužovať a predlžovať tak napríklad véčkový výstrih je dobrá voľba. Predĺži a zoštíhli líniu krku a dekoltu. Vkusný rozparok je malý sexi detail, ktorý prospeje postave ak potrebuje/chce predlžovať a zužovať. Topánky vo farbe pokožky opticky predĺžia nohy, opätok pomôže postave pôsobiť vyššie a noha môže vyzerať štíhlejšie.

Tip číslo 4

tipy,tipy a triky
guľatý výstrih vs véčkový

Výstrih je detail, ktorý môže zohrávať dôležitú úlohu. Lodičkový výstrih môže byť dobrá voľba práve pre ženy s užšími ramenami, postava typ hruška. Je ale lepšie ak je hlbší, aby neskracoval krk.  Môže tiež pridávať na objeme, čo môže byť aj prospešné. Závisí od typu postavy. Véčkový výstrih s decentným dekoltom naopak môže pôsobiť elegantne a žensky, otvárať líniu dekoltu. Aby šaty pekne vytvarovali siluetu je dôležité umiestnenie pásu. Porovnajte na obrázku: vľavo vs vpravo. Ak nesprávne „sadne“ môže postavu deformovať a rozširovať, skracovať. Veľmi dôležitý je detail výberu materiálu. Dobrý výber závisí od štruktúry, úpravy povrchu či gramáže. Hutný a ťažký materiál rozhodne pridáva objem, ktorý môže a nemusí byť prospešný.

Tip číslo 5

tipy,tipy a triky
blok farieb vs jednofarebný výber

Ak si chcete zdeformovať postavu, potom obrázok naľavo je ideálna voľba. Detail horizontálnych čiar vo všeobecnosti pridáva na objeme. Príliš voľný strih sukne to len podporí. Ono by to mohlo byť v poriadku, keby vrchný diel oblečenia bol skôr užší. Voľný top siluetu zbytočne zdeformuje. Naopak šaty v jednom farebnom odtieni postavu kopírujú a definujú. Ak by bol opasok zladený s farbou šiat tak by to bolo cielené predĺženie a zoštíhlenie postavy na maximum. 

Detaily nám môžu pomôcť dosiahnuť proporčnosť. O dokonalom imidži sa môže rozprávať ak je všetko v rovnováhe. O váhu vôbec nejde. Správnym výberom oblečenia vieme kamuflovať nedokonalosti, disproporčnosť, a tiež upravovať postavu podľa želaní. Radi by ste sa inšpirovali? Pozývam vás do mojej členskej zóny, kde nájdete prémiové videá s edukatívnym a inšpiratívnym obsahom.

Vianočná Farebná Typológia

Andrea Ziegler