Skip to content

Reč tela komunikuje, aj keď sme ticho. Modelky nás môžu naučiť ako sa lepšie predať.  Nielen obal predáva ale aj  ako sa obal predáva. Imidž nie je nanič.

Mnohí ľudia si chybne myslia, že práca profesionálnych modeliek je len vyzerať pekne a tváriť sa. Keď príde, ale na dobrú fotku, či už na titulku alebo kdekoľvek inde, úspech závisí aj od modelkiného talentu, šikovnosti, zručnosti vedieť sa predať. Čo znamená pózovať, teda prezentovať sa správnym spôsobom a mať ten správny imidž. Riaďte sa aj módnymi pravidlami.

O tieto informácie sa chcem podeliť, lebo je dobré si ich vyskúšať v tom bežnom živote. V profesionálnom, ale tiež osobnom. Reč tela veľa komunikuje. Dobrá póza či postoj môže dopomôcť k úspechu. Nielen obal predáva, ale tiež ako sa tento obal predáva. 

Pravidlo 1

imidž,imidž je nanič
dajte bradu dopredu

Na každej fotke by mal byť váš krk viditeľný. Snažte sa nenakláňať hlavu príliš dopredu, inak sa váš pohľad stane ťažkým a nevraživým.

Rada: Skúste dať skôr bradu len mierne dopredu. V tejto pozícii bude váš krk vyzerať štíhlejší a zároveň dodá celkovému imidžu pocit elegancie, vhodnosti či prívetivosti.

Pravidlo 2

imidž,imidž je nanič
prekrížené ruky

Naklonenie hlavy vyzerá neprirodzene bez toho, aby ste znížili ramená.  Prekríženie rúk zmení celú vašu postavu na beztvarú a rozostrenú.

Rada: pri pohľade do fotoaparátu sa unhite trochu do strany. Dajte ruky dole a roztiahnite ich mierne od seba. Týmto spôsobom sa krk bude zdať štíhlejší a vaše obrysy postavy budú jasne definované. 

Pravidlo 3

imidž,imidž je nanič
sledujte svoju pozíciu

Aj mierne nahrbený chrbát vizuálne skracuje krk a pridáva niekoľko kíl okolo pásu.

Rada: pritiahnite lopatky bližšie k sebe a narovnajte chrbticu pri ohnutí dozadu v páse. Keď sedíte, neopierajte sa o operadlo stoličky. Ak si želáte, aby bola vaša silueta postavy viac definovaná, skúste sedieť s polovičným otočením k fotoaparátu. 

Pravidlo 4

imidž,imidž je nanič
zmeňte uhol

Keďsedíte s nohami smerujúcimi k fotoaparátu, vaša silueta môže vyzerať objemne. Výber nesprávneho uhla môže tiež spôsobiť, že vaše ruky a nohy budú kratšie, než v skutočnosti sú. 

Rada: Riešenie je zmena uhla miernym otočením od fotoaparátu. Aby sa stali nohy dlhšie a štíhlejšie, umiestinte jednu nohu mierne nad druhú. 

Pravidlo 5

imidž,imidž je nanič
otočte trup

Ak otočíte trup od fotoaparátu príliš, ramená sa objavia okrúhle a úzke, zatiaľ čo váš pás sa bude zdať široký. Na druhej strane, otáčaním hornej časti tela smerom k fotoaparátu budete vyzerať objemne. 

Rada: Najlepšia možnosť je otočiť sa o tri štvrtiny smerom k fotoaparátu. Vďaka tomu bude váš pás vyzerať tenší a vaša hlava, ramená, hruď bude pôsobiť väčšia. 

Pravidlo 6

imidž,imidž je nanič
dbajte pozor kam dávate ruky

Keď sa posadíme pred fotoaparát, často rozmýšľame kam dať ruky. Spustené ramená vytvárajú nepekný dojem, zatiaľ čo vaše uvoľnené ruky pôsobia neprirodzene.

Rada: tvar presýpacích hodín je jednou z najlepších možností pri sedení. Je to tiež ideál  ženskej postavy. Položte jednu nohu cez druhú a umiestnite oba lakte na koleno hornej časti nohy.  Držte jednu ruku vo zvislej polohe a druhú v horizontálnej. Týmto dosiahnete elegantné vizuálne línie, ktoré zvýraznia vašu tvár a tiež postavu. 

Pravidlo 7

imidž,imidž je nanič
vytvorte vizálne línie

Stojac rovno s rukami po stranách sa ťažko môže kvalifikovať ako fotogenická póza. Okrem toho, niektoré časti oblečenia môžu pôsobiť rozmazane, pridať na šírke či objeme na vašej postave. 

Rada:  premiestnite ruky od tela. Skúste ich použiť na vytvorenie rovných čiar a uhlov, ktoré zvýraznia kontúry vašej postavy.

Pravidlo 8

imidž,imidž je nanič
kombinuj rovné a zaoblené línie

Najmenej atraktívna je kombinácia zakrivených a rovných línií. Postavte sa do poloprofilu k fotoaparátu. Okolo pásu ponechajte vidteľný prázdny priestor, položte jednu ruku na stehno a nechajte ju zakryť pozdĺž krivkami vášho tela. Správne usporiadanie rúk pomôže zdôrazniť krásnu siluetu vašej postavy a vytvoriť všeobecne elegantný dojem. 

Pravidlo 9

imidž,imidž je nanič
vynechaj príliš voľné oblečenie

Voľné oblečenie urobí postavu ťažko rozpoznateľnú. Vaše telo tiež vyzerá oveľa širšie bez kontúr, beztvaro.

Rada: Ak chcete beztvarosť postavy zavineným nevhodným výberom príliš voľného oblečenia napraviť, položte ruky na prednú stranu vašich bokov. Uistite sa, že zápästia sú jasne viditeľné, a že jedna ruka je umiestnená mierne nad druhou rukou. Najlepšie je však vyhnúť sa tomu a nefotiť napríklad celú postavu. Prípadne sa na to lepšie pripraviť vhodnejším výberom oblečenia, čo znamená skôr kopírujcu postavu. 

Pravidlo 10

imidž,imidž je nanič
neukazujte lakte

Rameno s lakťom vystrčeným priamo na kameru vyzerá skrátene a neprirodzene. Okrem toho, ak jedna z vašich rúk spočíva na krku alebo hlave, porušuje pravidlá proporcionality, pridáva sa mohutnosť na fotke.  

Rada: ak sú vaše ruky prezentované v „ráme“, musia byť jednoducho videné a zdôrazniť vaše najlepšie vlastnosti. Pohybujte lakťom mierne doboku, aby boli vizuálne čiary jasne odlíšiteľné. 

Pravidlo 11

imidž,imidž je nanič
imitujte dotyk

Ak je jedna z vašich dlaní nasmerovaná na kameru, bude vyčnievať z rámu a odtiahne pozornosť od ostatných znakov, vaša tvár bude vyzerať tiež menšia. 

Rada: Gesto musí skrývať dlane a skôr sledovať alebo zdôrazňovať kontúry vašej tváre. Je dôležité naučiť sa napodobňovať dotyky, bez toho aby ste sa skutočne dotkli. Ďaľšia vec, ktorú by ste si mali pamätať pri fotení je, že nikdy nedávajte ruky na tvár alebo hlavu. 

Pravidlo 12

imidž,imidž je nanič
zdôraznite svoju tvár

Zatiahnutie ruky do päste a opieranie hlavy o ňu, rozhodne nie je dobrý nápad. Táto pozícia vyzerá ťažká a neprirodzená. 

Rada: je oveľa lepšie, aby sa zvýraznili kontúry tváre pomocou rozšírených prstov. Ak chcete, aby vaša ruka a zápästie vyzerali uvoľnene a prirodzene, skúste si najprv vziať pero s dvomi prstami a potom ho vytiahnuť a nechať si túto polohu ruky v pamäti. 

Častokrát sú to práve malé detaily alebo malé rozdiely, ktoré môžu byť zárukou úspechu.  Neverbálna komunikácia má silný akcent a komunikuje viac ako slová a dotvára tiež dobrý imidž. Je dobré, aby bola zladená s tou verbálnou. Ak nie, osoba môže pôsobiť nedôveryhodne. Čo sa môže odzrkadliť v profesionálnom či osobnom živote. A klamať sa predsa nepatrí! Imidž nie je nanič!

Pozývam vás do mojej členskej zóny, kde nájdete prémiové videá s edukatívnym a inšpiratívnym obsahom.

Vianočná Farebná Typológia

Andrea Ziegler