MENU
logo-mini
dlhé spoločenské šaty

SPOLOČENSKÉ ŠATY

Zdielajte

SPLOČENSKÉ ŠATY SÚ DLHÉ ŠATY?

Zima je štandardne spojená s plesmi. Prečo je plesová sezóna v zime? Dôvod je jednoducho pragmatický. V dobe, keď o usporiadavaní plesov rozhodovala sľachta bol rok rozdelený do štyroch ročných období. Jar prináležala svadbám, leto cestovaniu a pobytu na kúpaliskách, pri rybníkoch či riekach. Jeseň patrila lovu divokej zvery. V zime počasie nedovoľovalo žiadnej z týchto zábav, preto sa šľachta schádzala v meste, aby sa mohla venovať tancu, večeriam a inej zábave v relatívne dobre vykúrených priestoroch. Ženy na jeseň tolerovali mužom ich zábavu v love a ony sa zas rady ukazovali na plesoch, báloch či iných akciách konajúcich sa v zimnom období.

Ak ide o ples, spoločenské šaty by mali byť dlhé, nemali by byť vidieť topánky. Tiež závisí od typu plesu. Pre mňa ale ak ide o akýkoľvek ples jednoducho by mali byť šaty dlhé. Ak ide o najváženejší ples sezóny, nestačí si obliecť len dlhé šaty, mali by to byť veľkovečerné šaty. Róba. V tomto prípade sa treba riadiť aj etiketou a protokolom. Čo znamená, že ak majú dámy šaty s odhalenými rukami/pažami mali by mať rukavičky. K tomu patrí aj spoločenský mejkap a účes. Po 19:00 by mali byť spoločenské topánky uzavreté.

Samozrejme potom sú to tie ďaľšie veci a to, aby spoločenské šaty lichotili postave. Tiež nie všetky červené spoločenské šaty každému pristanú. Správny odtieň má dôležitú úlohu. Musí ladiť s podtónom pokožky. Šedá neznamená, že dáma môže vyzerať ako šedá myš. Niekto s farbou splynie, niekoho naopak zvýrazní. Hĺbka dekoltu závisí od toho, kedy je to ešte vkusné a kedy je to už na hranici vulgárnosti. Často plesy majú charitatívny zmysel, preto treba asi aj toto zohľadniť práve pri výbere správnej hĺbky.

Poviem to takto. Ak dress code súvisí s etiketou a protokolom, treba si naštudovať detaily. Potom si reálne uvedomiť plusy a mínusy postavy. A prispôsobiť tomu správny strih, farbu a vhodný výber materiálu. Ten by mal byť honosnejší, ale pozor na lesklosť, ak nechceme, aby sa pridali nejaké kilá navyše.