MENU
logo-mini
2014 Barmošová

ŠATY NA PLES

Zdielajte

ŠATY NA PLES

Ples, ako vrcholná spoločenská udalosť, vyžaduje slávnostný večerný odev a obuv. Stupeň formálnosti sa odvíja od úrovne plesu. Čo znamená tiež do akej miery sa treba na túto udalosť pripravovať.

Ples v Opere má najvyššiu úroveň. Príprava žačína aj dva mesiace pred daným termínom. Niekedy aj viac. Ženy by mali voliť veľkovečernú toaletu. Šaty na ples by mali byť z kvalitného materiálu ako satén, brokát, zamat, šifón, taft, čipka… Čipka by nemala pôsobiť ale lacno. Iná voľba ako spoločenské šaty dlhé by nemala prichádzať do úvahy. Šaty na ples by mali ladiť so všetkými doplnkami. Nielen farebne ale aj štýlovo. Nejde o to byť oblečená trendovo, ale v prvom rade v súlade s protokolom a etiketou. Tu ide o určité pravidlá prameniace z histórie.

Každá žena by si mala uvedomiť svoje prednosti a mínusy rafinovane zakryť. Mala by klásť dôraz na strih, vhodný výber materiálu, farebného odtieňu ktorý bude ladiť s farbou pokožky. Každá žena by mala zhodnotiť stav dekoltu a paží. Podľa toho zvoliť do akej miery budú šaty otvorené. Príliš veľká transparentnosť či odhalenosť nemusí pôsobiť vkusne, esteticky, noblesne a vhodne na danú spoločenskú udalosť. Navyše, keď sa bavíme o plese v Opere, ide o spoločenskú príležitosť s charitatívnym zámerom.

Tiež treba zvážiť vek. Veľa čipky pre skutočnú dámu môže byť skôr naškodu. Základné pravidlo je príliš neexperimentovať a držať sa zásady menej je viac. Niekedy vsadiť na dobrú farbu dokáže zázrak. Netreba zabúdať, že výrazným doplnkom je aj mejkap a účes. Šaty, ktoré majú jednoduchý strih môžu byť výborne doplnené či rozjasnené práve náročnejším mejkapom a účesom. Na tieto atribúty netreba nikdy zabúdať. Doplnok totiž nie sú len náušnice, kabelka, náhrdelník, prsteň, náramok či topánky.

Topánky by mali byť po 19:00 uzavreté a určite by sa nemalo zabudnúť na jemné transparentné pančuchové nohavice. Etiketa toto jasne hovorí. Otázka je, že móda má tiež svoj vplyv. Niekedy ale plné topánky nemusia vyzerať úplne najlepšie ku konrétnym šatám. Sandále by rozhodne nemali byť s pančuchovými nohavicami. Protokol je síce jedna, určite dôležitá vec, ale tiež celkový vizuál má svoju váhu.

Muži by mali siahnuť po smokingu alebo fraku. Frak si páni obliekajú, len keď je uvedný na pozvánke, inak postačí smoking.

Smoking je dnes v ponuke nielen v čiernej farbe ale tiež v tmavomdrej či v tmavo sivej. Mali by to byť ale skutočne tmavé odtiene modrej či sivej ak už sa muž rozhodne experimentovať. Príliš výrazné a svetlé farby sú vhodné skôr pre denné pracovné obleky. Čierna je jednoznačne istota a bude vždy vyzerať adekvátne a elegantne. Pánske oblečenie by malo byť doplnené lakovými topánkami na šnurovanie.

 

Ples je elegantná zábava a každý z hostí prispieva k jeho spoločenskej úrovni.

 

Foto zdroj Orange