MENU
logo-mini
IMG_1111

MÓDA A DETI

Zdielajte

MÓDA A DETI

Na deťoch je úžasné ako vnímajú svet okolo nás. Často nás dospelákov až zamrazí ako sa neho priamo a jednoducho pozerajú. Veľakrát nám pomôžu nájsť odpoveď na neriešiteľný problém. Vedia čo chcú a vedia to povedať priamo. Bez zbytočných okolkov.

Móda a deti k sebe patria a toto spojenie vôbec nie je nekonečne vzdialené. A vôbec im nie je jedno čo na seba. Rodičia ich dávajú na rôzne štandardné krúžky, ale stálo by tiež za zváženie, keby chodili napríklad nakrúžok orientovaný na módu. Určite by to bolo prínosné. Dnes je bežné, že sa rieši imidž, ktorý predáva. Akýkoľvek úspešný pohovor sa bez vhodného vizuálneho imidžu nezaobíde. A prispieva k tomu, či človek uspeje. Hodnotí sa nielen, čo vieme, ponúkame ale aj ako vyzeráme. Imidž jednoducho predáva alebo nepredáva.

Bolo by fajn, keby sa už od malička učili základným princípom štýlu,  môdy a jej významu. Ovládať technické pravidlá, vedieť čo sú to farby, aký je význam farieb a farebného spektra, a tiež význam svetla, ako sa obliecť na rôzne príležitosti, ako sa zladiť s niekým druhým (rodičia, surodenci, kamaráti atď). Bol by to skvelý základ, na ktorom by vedeli v budúcnosti prirodzene stavať a pracovať na celkovej dobrej vlastnej prezentácii seba samých.

Byť pekne oblečený, neznamená že som lepším človekom. Oblečenie by malo ladiť s vnútrom a nie ho kamuflovať. Bolo by fajn, keby vedeli o tom už od detstva. Je užitočné vedieť čo a prečo s čím ladí. Či je to vkusné alebo nie. Je to kultúra obliekania, ktorá má v Taliansku tradíciu. Talianska móda je vnímaná ako symbol estetičnosti, štýlovosti a vkusu. A to je vštepované deťom už od detstva. Preto je pre nich prirodzené mať vzťah k móde už ako deti.  To, že je dieťa dieťaťom, neznamená že znesie hocičo a môže vyzerať ako cukrík, či chodiaci gýč. Je fajn, keď sa z malej slečny stáva dáma (to isté platí aj pre chlapcov, byť gentlemanmi), ktorá sa vie pekne, milo a vkusne obliecť podľa príležitosti. Má v šatníku šaty, ktoré sú na mimoriadnu príležitosť, oblečenie do škôlky na každý deň, na kakao s babkou o piatej, tiež oblečenie na šport, či voľný čas. Že by to nemalo byť jedno a je to celkom dôležité. Môže to dobre vplývať na osobnosť dieťaťa. Je dobré ak je k tomu vedené. Je dobré tiež daťmu priestor vybrať si a nakombinovať outfit, napríklad do škôlky. Môže to prebiehať aj tak, že mama (otec, babka…) vyberie  oblečenie v jeden deň a na druhý deň dieťa. Týmto spôsobom sa dá demonštrovať ako sa skladá kombinácia jednotlivých kúskov oblečenia, vrátane doplnkov a s odôvodnením prečo.

Toto by malo patriť do bežného denno-denného vzdelávania dieťaťa. Tak ako ho učiť byť slušným a vedieť pozdraviť či poďakovať.